Mimo iż żyjemy w klimacie umiarkowanym, upalne lato czy mroźna zima nie jest dla nas czymś niezwykłym. Nazywanie klimatyzatorów niepozornymi maszynami o ogromnych możliwościach nie jest zatem przesadą. Obecnie, nikt z nas nie wyobraża sobie modernistycznego lokalu bez klimatyzacji. Dopasowana temperatura jest kluczowa aby zapewnić komfort cieplny pracowników, klientów, a także prestiżu miejsca.

Jak ewoluowała klimatyzacja?
Pierwsze klimatyzatory można jeszcze spotkać w starych budynkach, przypominają one wyglądem szare kwadraty zamocowane pod oknami, na zewnątrz elewacji. Z powodu hałasu jaki emitowały były z czasem zastępowane dyskretniejszymi i bardziej nowoczesnymi klimatyzatorami stacjonarnymi typu split, z odseparowaną jednostką o najgłośniejszej pracy.

Jaką klimatyzację wybrać?
Klimatyzatory dzielimy pod względem trybu pracy, trybu montażu oraz mobilności. Pierwszy podział wyróżnia klimatyzatory tylko o funkcji schładzania lub takie, które chłodzą i grzeją jednocześnie. Kolejny podział ze względu na tryb montażu wyróżnia klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetowe oraz podstropowe. Ostatni i zarazem najpopularniejszy podział zależy od mobilności klimatyzatora.

Dla kogo klimatyzatory przenośne?
Klimatyzatory przenośne są bardzo popularne i można je kupić nawet w zwykłych supermarketach. Posiadają koła, dzięki którym można je z łatwością przesunąć do pomieszczenia, które ma być klimatyzowane. Możemy je często spotkać w mniejszych biurach, sklepach czy małych punktach gastronomicznych. Wydajnie schłodzą małe pomieszczenie. Ich największa wadą jest hałas jaki emitują, oraz mała wydajność chłodzenia.

Klimatyzacja stacjonarna – gdzie i kiedy będzie skuteczna?.
Przeciwieństwem klimatyzacji mobilnej są klimatyzatory stacjonarne. Mogą zostać wbudowane w ściany, podłogę czy w sufit. Wybór uzależniony jest od zasobności naszego portfela, bowiem im bardziej ukryta i wydajna klimatyzacja, tym więcej będziemy musieli zapłacić za jej montaż. Należy jednak wziąć pod uwagę, że klimatyzacja stacjonarna będzie nam dłużej służyła niż klimatyzatory przenośne oraz jest bardziej wydajna. Klimatyzatory stacjonarne są doskonałym rozwiązaniem do większych pomieszczeń – biur, galerii handlowych, urzędów, restauracji czy mieszkań.

Wybór rodzaju klimatyzatora nie jest łatwa i zależy od wielkości pomieszczenia które chcemy schłodzić lub ogrzać i jego funkcji. Luksusowe biura czy mieszkania wyposażone są w klimatyzację stacjonarną, która bez względu na pogodę zapewni odpowiedni komfort cieplny pomieszczenia. Wybierając klimatyzację nie należy oszczędzać, bowiem jest to inwestycja, która z czasem z pewnością się zwróci, chociażby w postaci klientów i kontrahentów odwiedzających nasze biura czy lokale.klimatyzator przenośny